Rakovina konárov (Botryospaeria dothidea)
Je možné, že ste zaznamenali výskyt náhleho odumierania celých vetiev, alebo terminálneho výhonu na svojom sekvojovci. Vetvy začali meniť farbu od špičiek konárov postupne až ku kmeňu, kým celá vetva nezmenila farbu na oranžovú, žltú alebo žlto-sivú. Tento stav má na svedomí neviditeľný patogén a to Botryospaeria dothidea.
Botryospaeria dothidea
Botryosphaeria dothidea je huba, ktorá patrí medzi významné patogény rastlín. Spôsobuje choroby lesných drevín, okrasných drevín a ovocných stromov, známe ako botryosférická rakovina, nekrózy kôry a hniloba plodov.
- Príznaky:
- Postupná zmena ihličia (oranžová, žltá, žltosivá) až odumieranie vetiev a konárov.
- Rakovinové rany na kôre s vytekaním gumovitej živice.
- Hniloba plodov, ktorá sa prejavuje tmavými škvrnami a mäknutím.
- Šírenie:
Spóry sa prenášajú vetrom, dažďom a hmyzom. Huba sa môže začať šíriť pri poškodení kôry alebo oslabení stromu stresom (sucho, mráz, mechanické poškodenie). Táto huba najviac napáda stromy, ktoré sú stresované suchom v teplých oblastiach. Infekcia sa rozvíja pomaly a to celé mesiace než sa prejavia prvé symptómy infekcie. Najčastejšie sa tejto hube darí na jar a jeseň, kedy vlhké prostredie a mierne teploty pomáhajú k jej šíreniu.
Ochrana a prevencia
Ak sa táto choroba podchytí včas vieme zabrániť ďalšiemu šíreniu tejto huby. Sekvojovce a sekvoje sú náchylné na vznik tejto choroby. Z vlastných skúseností odporúčame napadnuté časti stromu odstrániť a to až do zdravého tkaniva. Infikované časti treba spáliť aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu spór. Nožnice, prípadne pílku je nutné po aplikácii vydenzifikovať.
- Fungicídy:
Pre záchranu stromu môžete použiť fungicídy na bázi medi. (napr. Kuprikol, Champion), (Nordox- aplikovateľný aj pre ekologické hospodárenie)
Pokiaľ je však strom veľmi napadnutý nie je veľká šanca na záchranu. - Prevencia
Pri sekvojovcoch a sekvojách sa snažíme o dostatočné zavlažovanie (pozor na premokrenie), keďže táto huba sa prejavuje najviac na stresovaných stromoch pre nedostatok vlahy. Dbáme aj na pravidelnú výživu stromu a to použitím kompostu, mykorhíznych húb, organické hnojivá.